עם חזרתן לאופנה של סגנונות שמלות הכלה משנות ה-60 וה-70, הנה מבט על שמלות כלה וינטאג ועל מגמות בסגנונות השונים של המאה הקודמת ואת הגורמים שהניעו אותם.
תקופות שונות של שמלות כלה וינטאג
תחילת המאה ה-20
בשנים הראשונות של המאה ה-20 שמלות הכלה היו בסגנון אדוארד. סגנון זה בא לידי ביטוי בדפוס אלגנטי עם שובל ארוך בחלק האחורי עם צעיף נוגע בקרקע. הגזרה הייתה של שמלת נשף או שמלת בצורת איי נסיכית. בשתי הגזרות, הדפוס מתחת לקו המותניים היה חצאית מלאה. ההבדל היחיד הוא שחצאית שמלת הנשף הייתה קצת יותר רחבה וזורמת יותר מחצאית הנסיכה. השובל בדרך כלל היה נישא על ידי השושבינות כאשר הכלה הלכה במורד המעבר. בשנים הבאות גזרות המותניים הפכו גבוהות יותר. במהלך שנות ה-30 השמלות הפכו דקות עם
צווארונים ומחוך רפוי, והתרכזו יותר באורך ובמקום מצנפות, נשים חבשו כובעים יפים.
אמצע המאה ה-20
מגמת האפנה של שמלות הכלה באמצע המאה ה-20 חוותה כמה שינויים משמעותיים. היבטי החיים הושפעו מהמלחמה. כיוון שחיילים היו צריכים לצאת למלחמה, כל אירוע הנישואין היה מהיר ופשוט. שמלות הכלה היו מפוכחות, ללא כל תצוגה של פאר. עם סיום המלחמה במהלך שנות ה-50, כבר חגגו בחתונות עם יותר התלהבות, שמלות הכלה הפכו מהודרת, אבל עדיין צנועות יחסית. רוב השמלות היו עם שרוולים ארוכים וצווארון גבוה, ואילו לשמלות סטרפלס קצרות היו מעילי בולרו שהשלימו את המראה.
במהלך שנות ה-60, נשים הפכו יותר ליברליות, דבר שבא לידי ביטוי בהעדפות שלהן לשמלות. זה הוליד את שמלות הכלה הקצרות יותר שהיו מעל אורך הברך, ואף בכמה שמלות אפשרו הכלות לחשוף כתפיהן. ועדיין, כובעי הפילבוקס וכפפות נשארו באפנה, לא משנה מה הסגנון של השמלה היה.
סוף המאה ה-20
במהלך שנות ה-70, העיצובים עברו רכבת הרים עם דפוסים זורמים, מחשופים בסגנון ויקטוריאני, ושרוולי קמלוט. באמצע שנות ה-70 המותניים גדלו יחד עם שרוולי בלון ומחשוף ויקטוריאני שנכנסו לאופנה. שיגעון הדיסקו בשנים אילו השפיע גם על שמלות הכלה במידה מסוימת. שרוולי כנף עטלף יחד עם שובלים ארוכים היו מגמה מפורסמת. במהלך שנות ה-80 הנישואין של הנסיכה דיאנה לנסיך צ’ארלס הדגישו שוב את גורם האלגנטיות שנעלם מעט מדפוסי השמלה במהלך העשורים האחרונים. שמלות עם צווארון V צצו בתקופה זו, והן היו רקומות בפייטים וחרוזים. האופנה של שנות ה-80 עברה לשנות ה-90 יחד עם כמה שינויים קלים. היקף המותניים נעו גבוה יותר, אי שם למעל הירכיים. שרוולים נפוחים וקשתות שהיו נפוצות בימים אלה נעלמו בסופו של דבר.
כיום, אנשים מתכננים את החתונות שלהם על פי נושאים שונים, ושמלות כלה בעיצוב אישי מעוצבות בהתאם לנושא. לאחרונה מהווה האפנה שילוב של רבים מעיצובי וינטאג, ובכך נוצרות גרסאות חדשות יותר ומודרניות. מגמות בציר הזמן תמיד יהוו השראה לעולם המודרני.

Leave A Comment